Flying Rose

Aerial joga. Co to jest i jak zacząć trenować?

Tradycyjna joga cieszy się ogromną popularnością i dużo osób wybiera ją jako ulubiony sposób aktywności. Jednak od jakiegoś czasu w studiach jogi zaczęła być popularna inna odmiana tej aktywności – joga w wersji aerial. Co to takiego? W tym artykule postaramy się to objaśnić.

Na czym polega aerial joga?

Aerial joga to joga w hamakach. Do jej praktykowania wykorzystywane są wiszące hamaki. W tradycyjnej jodze wiele asan (czyli potocznie pozycji jogowych) wymaga doskonałej równowagi i koordynacji. Również nadprogramowe kilogramy mogą być problemem w wykonaniu poszczególnych figur. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie aerial joga. Mimo że wiszący hamak wydaje się być utrudnieniem, jest wręcz przeciwnie.

Air joga (synonim aerial jogi) polega na wykonywaniu różnego rodzaju asan z wykorzystaniem specjalnego hamaka. Podczas wykonywania pozycji jogowych hamak podtrzymuje ciężar ciała i sprawia, że są łatwiejsze do wykonania. Doskonale sprawdza się też w figurach pogłębionych i jako akcesorium wspomagające rozciąganie.

Historia aerial jogi

Trenerem, który jako pierwszy wpadł na pomysł organizowania grupowych ćwiczeń aerial jogi, był Christopher Harrison. To od niego rozpoczęła się historia aerial jogi w 2007 roku. Christopher był akrobatą i choreografem, tancerzem z Broadwayu. Trenował nawet byłych zawodników olimpijskich. W historii aerial jogi zapisała się firma sportowca - AntiGravity. 

Aerial joga stała się znana zwłaszcza po Ceremonii Zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku, kiedy to pokazano choreografię taneczną z elementami aerial jogi na żywo. AntiGravity Fitness, czyli marka wynalazcy aerial jogi, oferowała treningi z użyciem jedwabnych hamaków i ćwiczeniami jogi, pilatesu, elementami baletu i ćwiczeń siłowych. Aktualnie w różnych krajach istnieje aż 40 centrów na licencji Christopher Harrison’s AntiGravity Lab.

Ogromną entuzjastką aerial jogi była również Michelle Dortignac, której przypisuje się ogromną rolę w popularyzacji tego sportu. Niektóre źródła podają nawet, że tak naprawdę to właśnie ta nowojorska tancerka i akrobatka wpadła na pomysł połączenia asan z aerialem.

Dla kogo jest aerial joga?

Bez przeszkód można uznać, że dla każdego. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób z nadwagą, którym użycie chusty odciąży kręgosłup i stawy. Bez znaczenia jest też płeć i wiek osoby ćwiczącej. Aerial joga z powodzeniem znajduje zwolenników wśród osób z różnych pokoleń. Dzieci doceniają jogę w hamakach z uwagi na dobrą zabawę, a dorośli odnajdują w niej sposób na wyciszenie i relaksację.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wybrać hamak do jogi?

Joga w hamakach polecana jest również osobom z różnego rodzaju wadami postawy. W dużej mierze bazuje ona na ćwiczeniach rozciągających, dzięki czemu pozwala poszerzyć zakres ruchu i poprawia elastyczność mięśni. Ciekawym efektem, który mogą zaobserwować regularni bywalcy zajęć aerial jogi, jest utrzymujące się kilka godzin podwyższenie wzrostu. Intensywny stretching sprawia, że po treningach ciało zyskuje około 2-3 centymetrów.

Jak wyglądają ćwiczenia aerial jogi?

Początkujący uczestnicy zajęć aerial jogi zaczynają od prostych ćwiczeń, w których przez cały czas mają kontakt z podłogą. Krążenia tułowia i skłony mają za zadanie nie tylko rozgrzać mięśnie, ale również oswoić ciało z dynamiką chusty wertykalnej. Dla niektórych trenujących całkowite przeniesienie ciężaru ciała hamak może stanowić barierę, dlatego asany wykonywane w pełnym podwieszeniu lub zawierające elementy akrobatyczne wprowadza się dopiero z czasem.

Aerial joga nie ma odgórnie ustalonej kolejności, w której należy wykonywać pozycje – to od prowadzącego zajęcia zależy, w jakim stopniu ich program bazować będzie na asanach klasycznej jogi, a w jakim na akrobatyce. To bardzo ważne dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z aerial jogą, ponieważ dzięki takiemu zachowaniu trenera mogą one czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas ćwiczeń.

Co potrzeba do ćwiczenia aerial jogi?

Tak naprawdę nie potrzeba wiele. Niezbędne są: hamak do jogi, kotwy do sufitu i trochę wolnej przestrzeni. Mocowanie należy dobrać do rodzaju sufitu, jaki jest w danym pomieszczeniu. Najczęściej występują stropy betonowe lub żelbetowe i w ich przypadku polecamy montaż uchwytu na kotwę chemiczną lub kotwy stalowe. Istotną kwestią jest, aby wokół hamaka do jogi nie znajdowały się żadne meble lub elementy wyposażenia wpływające na bezpieczeństwo ćwiczeń.

Za standardową wysokość montażu hamaka dla osoby dorosłej uznaje się ok. 50 - 60 cm nad podłogą. W przypadku młodszych dzieci warto zawiesić hamak niżej, tak aby zniwelować ryzyko w razie upadku, dla uzyskania maksymalnego bezpieczeństwa polecamy też korzystanie z materaca. Szczegółowe informacje znajdują się w dalszych akapitach.

Gdzie ćwiczyć aerial jogę?

Jogę w hamakch można ćwiczyć w szkołach aerial, ale także w niektórych studiach fitness, jogi czy rzadziej na siłowniach. To również sport, który można uprawiać bez większych przeszkód w domu. Wystarczy wybrać odpowiedni sprzęt i posiadać minimalne doświadczenie w ćwiczeniach w powietrzu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hamak?

 1. Wysokość pomieszczenia           

Poniżej znajdziesz przykładowe wymiary pomieszczeń i zalecane rozmiary hamaków:

 • wysokość 2.2 -2.5 m – odpowiedni będzie hamak z 5 m materiału
 • wysokość 2.5-2.8 m – odpowiedni będzie hamak z 6 m materiału
 • wysokość 3 m i wyżej – odpowiedni będzie hamak z 7 m materiału               

Jednak bez obaw – jeśli zakupisz hamak do aerial jogi o nieodpowiednich wymiarach, zawsze możesz go skrócić (jeśli jest za długi) lub przedłużyć poprzez zawieszenie go na taśmie lub zawiesiu (jeśli okazał się za krótki).

Jeszcze raz podkreślamy, że bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni – minimalna odległość osoby ćwiczącej od wszelakiego typu mebli i ścian powinna wynosić 1 m z każdej strony. Taka odległośćnzapewni bezpieczeństwo.

 1. Wytrzymały punkt podwieszenia

W aerial jodze jedna z głównych zasad brzmi: „Bezpieczeństwo przede wszystkim”, dlatego przystępując do zamocowania hamaka, należy wybrać stabilny punkt, który wytrzyma wszelkie obciążenie i zapewni osobie ćwiczącej bezpieczeństwo.

Hamak do aerial jogi możesz powiesić w domu/klubie sportowym na kilka możliwych sposobów, chociażby za pomocą taśmy lub pętli alpinistycznej i karabinków przytwierdzonych do zawieszonej pod sufitem belki.

 Z kolei jeśli w Twoim domu/klubie masz sufit z betonu lub żelbetonu, wówczas hamak do ćwiczeń należy zamontować za pomocą haka, do którego trzeba podpiąć specjalne karabinki.

 UWAGA! Nie instaluj hamaka w: ceglanym suficie; suficie podwieszanym; drewnianych belkach i ościeżnicach (wkręcając hak od dołu).

 1. Materiał hamaka do aerial yogi

Najbardziej popularnym i profesjonalnym materiałem do ćwiczenia aerial jogi jest dzianina poliamidowa wykonana z przędzy lureks. Sposób dziania jest dobrany tak, aby materiał miał znikomą rozciągliwość wzdłużną i znaczną rozciągliwość poprzeczną. 

Materiały na hamaki mają szerokość 230 lub 290 cm, dzięki czemu może się w nich bez problemu położyć dorosła osoba. Są idealne do użytku profesjonalnego (w szkołach i studiach air jogi) oraz dla osób dorosłych. 

Podsumowując, materiał, z którego wykonany jest hamak, przede wszystkim powinien:

 • być wytrzymały na obciążenia;
 • zapewnić stabilność podczas wykonywania ćwiczeń;
 • być miły w dotyku dla skóry – nie powinien powodować otarć oraz oparzeń;
 • rozciągliwy pod kątem szerokości;
 • zachować pierwotny wygląd po praniu w pralce (zgodnie z zalceniami).    

Musi on także posiadać odpowiednie ATESTY.

CZYTAJ TAKŻE: Czym się różni hamak do jogi od szarfy akrobatycznej?

W sklepie Flyingrose znajdziesz NOWOŚĆ! Hamak do aerial jogi AIR najwyższej jakości polski produkt, który wykonany jest w 100% z poliamidu, który rozciąga się tylko na szerokość, dzięki czemu gwarantuje ćwiczącym  odpowiedni komfort.

Jeśli zakup hamaka masz już za sobą mamy dla Ciebie jeszcze jedną, równie istotną wskazówkę dotyczącą jego użytkowania:

Pamiętaj, by ćwiczyć bez butów, biżuterii, ostrych elementów odzieży i ozdób (np. zegarków, pasków, ćwieków, zamków). Każde uszkodzenie materiału osłabia jego strukturę, dlatego zadbaj o to by był on w jak najlepszym stanie, wówczas będziesz miał pewną gwarancję bezpieczeństwa.

Strój do aerial jogi

Strój do ćwiczeń aerial jogi powinien być wygodny, przylegający do ciała, uszyty z oddychających materiałów. Polecane są legginsy i dopasowane sportowe bluzki. Należy zwrócić szczególną uwagę na zasłonienie wrażliwych miejsc – pachwiny, zgięcie kolana, brzuch itp.

Joga na szarfach

Często pojawiają pytania, czy materiał na szarfy akrobatyczne można używać jako hamak. Można, jednak dla osób dorosłych materiał szarfowy może okazać się za wąski (jego szerokość to 150-160 cm). Natomiast doskonale sprawdzi się jako hamak dla dzieci lub forma huśtawki do zabawy. Wszystko zależy więc od zastosowania materiału. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii doboru sprzętu, zawsze możesz do nas zadzwonić. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Aerial joga dla początkujących – od czego zacząć?

Aby zacząć treningi na sali wystarczy znaleźć odpowiednią szkołę jogi lub akrobatyki powietrznej, wyszukać pasujące nam zajęcia w grafiku i zapisać się. I to właściwie wszystko. Po stronie szkoły jest zapewnienie bezpiecznego sprzętu i opieki wykwalifikowanego trenera. Na pierwszych kilku zajęciach zazwyczaj kursanci przyzwyczajają się do ruchu hamaka i uczą się podstawowych asan. Z czasem figury stają się coraz bardziej zaawansowane. W zależności od miejsca zajęcia z aerial jogi mogą się od siebie różnić. Wynika to z faktu, że air joga czerpie z różnych rodzajów jogi oraz z tańca.

Natomiast w przypadku treningów w domowym zaciszu konieczne są trochę większe przygotowania. Oprócz doboru i montażu odpowiedniego sprzętu warto poszukać tutoriali tłumaczących wykonanie poszczególnych asan. Domowy trening może też stanowić uzupełnienie zajęć w grupie i służyć utrwaleniu wiedzy czy wypracowaniu pamięci mięśniowej.

Ćwiczenia w hamaku nie kończą się tylko na aerial jodze. Można wykonywać też na nich np. treningi wzmacniające, rozciągające czy akrobatyczne. Dla dzieci wspinanie się na hamak jest świetną formą aktywnej zabawy. Z uwagi na szeroką paletę dostępnych kolorów hamaków łatwo dopasować je do różnego rodzaju wnętrz, dzięki czemu hamaki dla dzieci mogą stać się elementem wyposażenia, z którego korzystamy na codziennie do aktywności i relaksu.

Aerial joga – korzyści i wpływ na zdrowie

Ćwiczenie jogi w hamakach niesie ze sobą wiele korzyści. Podczas ćwiczeń sprzęt delikatnie się buja, dzięki czemu z czasem nasz błędnik poprawia swoje działanie. Wzmocnieniu ulegają też różne partie mięśni, chociaż w przeciwieństwie do tradycyjnej jogi ćwiczenie jogi w powietrzu nie wymaga od razu dużej siły i gibkości. Te nabywa się z czasem.

Duże korzyści mogą też przynieść ćwiczenia rozciągające wykonywane w hamaku. Stretching może zredukować napięcie w mięśniach i spowodowane przez nie bóle oraz zwiększyć zakres ruchu poszczególnych stawów. Ma też działanie relaksacyjne. Regularne treningi w hamaku mogą więc znacząco zwiększyć komfort życia.

Korzyści fizyczne:

 • Poprawa elastyczności: Regularne ćwiczenia w hamaku pomagają rozciągnąć ciało, co przyczynia się do zwiększenia jego elastyczności.
 • Wzmocnienie mięśni: Aerial joga angażuje mięśnie całego ciała, w tym te, których nie używamy na co dzień, co prowadzi do ich wzmocnienia i ukształtowania.
 • Ulga w bólu pleców: Dzięki wykonywaniu ćwiczeń w zawieszeniu, możliwe jest odciążenie kręgosłupa i zmniejszenie napięcia w okolicach pleców.
 • Poprawa równowagi i koordynacji: Stabilizacja pozycji w hamaku wymaga pracy wielu grup mięśniowych, co przyczynia się do lepszej równowagi i koordynacji.


Korzyści psychiczne:

 • Redukcja stresu: Podobnie jak w tradycyjnej jodze, praktyka aerial jogi pozwala na głęboką relaksację, co przyczynia się do obniżenia poziomu stresu.
 • Wzrost samooceny: Osiąganie nowych pozycji i doskonalenie technik może przynieść poczucie satysfakcji i poprawić samoocenę.
 • Poprawa Koncentracji: Aerial joga wymaga skupienia uwagi na swoim ciele i oddechu, co przekłada się na lepszą koncentrację także poza matą do jogi. Ta umiejętność jest szczególnie przydatna w codziennym życiu, pomagając lepiej radzić sobie z zadaniami wymagającymi skupienia.
 • Zwiększenie Uważności (Mindfulness): Praktykowanie aerial jogi pomaga w rozwijaniu uważności, czyli świadomości chwili obecnej, co jest znaną metodą redukcji stresu i poprawy ogólnego samopoczucia. Regularne ćwiczenia uczą, jak być bardziej "obecnym" i zauważać swoje myśli i emocje bez oceniania ich.
 • Wzmocnienie Odporności Psychicznej: Zawieszenie w hamaku i wykonywanie ćwiczeń, które na początku mogą wydawać się trudne lub nawet niemożliwe do wykonania, z czasem buduje odporność psychiczną. Osoby regularnie praktykujące aerial jogę uczą się, jak radzić sobie z wyzwaniami, co przekłada się na większą odporność na stresy codziennego życia i umiejętność pokonywania trudności.

 

Aerial joga przeciwwskazania

Praktykowanie aerial jogi może przynieść wiele korzyści, ale istnieją pewne sytuacje, w których uczestnictwo w takich zajęciach może wymagać dodatkowej ostrożności lub być całkowicie niewskazane. Poniżej znajdują się dodatkowe informacje na temat przeciwwskazań, które należy rozważyć przed rozpoczęciem praktyki.

Chociaż aerial joga jest aktywnością, która może być dostosowana do różnych poziomów sprawności i umiejętności, istnieją stany zdrowotne, które mogą ograniczać możliwość bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach. Praktyka ta polega na wykonywaniu pozycji w zawieszeniu, co może generować dodatkowe obciążenie dla pewnych części ciała i systemów organizmu.

Warto zwrócić szczególna uwagę na:

 • Problemy z ciśnieniem krwi: Osoby cierpiące na nadciśnienie lub niedociśnienie powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre pozycje mogą wpływać na ciśnienie krwi.
 • Zaburzenia równowagi: Praktykowanie aerial jogi wymaga pewnego poziomu równowagi; osoby z zaburzeniami równowagi powinny podchodzić do niej ostrożnie.
 • Choroby oczu: Wysokie ciśnienie w głowie podczas odwróconych pozycji może być przeciwwskazaniem dla osób z chorobami oczu, takimi jak jaskra.
 • Ciąża: Choć joga jest zalecana w ciąży, aerial joga może nie być bezpieczna, szczególnie w późniejszych etapach. Konsultacja z lekarzem jest zalecana.
 • Ostatnie operacje: Osoby, które niedawno przeszły operacje, szczególnie w obrębie brzucha lub oczu, powinny unikać praktyki do czasu pełnego wyzdrowienia.

  Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej formy aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli istnieją obawy zdrowotne, zalecana jest konsultacja z profesjonalnym instruktorem jogi oraz lekarzem.

Mity o aerial jodze

 1. Materiał wżyna się w skórę – owszem, ale TYLKO jeśli jest złej jakości.
 2. Od ćwiczeń wariuje błędnik – jedynie na początku, później organizm przyzwyczaja się do nowej aktywności.
 3. Przeciąża organizm – ćwiczenia należy dostosować do swojego poziomu zaawansowania.

Polecane produkty

[product id="1106, 408, 324, 990, 1113, 185, 901"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium