| Magnezja i gripy
Magnezja do pole dance
Zarówno magnezja, jak i wszelkiego rodzaju gripy są substancjami zwiększającymi przyczepność dłoni do atrybutu, na którym ćwiczymy. Niezależnie od tego, czy trening odbywa się na rurze pole dance, kole cyrkowym, trapezie akrobatycznym, czy innym sprzęcie, problem potliwych i śliskich dłoni może skutecznie go utrudniać. Natomiast zastosowanie magnezji lub gripu pozwala na osuszenie skóry dłoni, przez co zwiększa się ich przyczepność i poprawia komfort chwytu.
W Polsce wiele osób zamiennie stosuje nazwę magnezja i grip pole dance, mówiąc o preparatach mających za zadanie dokładnie osuszyć ręce. Substancje te jednak w pewnym stopniu różnią się i warto znać te różnice, by być w stanie dopasować preparat idealny do swojej skóry oraz rodzaju treningu.
Jaką są różnice między magnezją a gripem?
Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy magnezją a gripem jest ich skład. Mimo tego, że oba preparaty są stworzone na bazie alkoholu, to pozostałe składniki mocno się od siebie różnią. Magnezja w swoim składzie zawiera węglan magnezu, podczas gdy gripy poza alkoholem składają się z krzemionki. Ze względu na te różnice magnezja i hand grip mają inne działanie przy styczności ze skórą suchą i mokrą.
Ponadto, dobierając preparat do siebie lub szukając zamiennika, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego skład, lecz także materiał, z jakiego wykonano przyrząd do ćwiczeń. Dla przykładu, różnice w materiale, z jakiego wykonana jest rura do ćwiczeń (chromowana czy malowana proszkowo), mogą wpływać na to, że jeden czy drugi produkt będzie się na nich trzymał lepiej. Najbezpieczniej jest zatem sprawdzić każdy produkt i wybrać ten, który najlepiej sprawdza się dla nas, ale nie podrażnia skóry.
Przy wyborze preparatu warto wziąć pod uwagę także swój poziom zaawansowania. Gripy są polecane osobom bardziej doświadczonym, które mają już wypracowany mocny chwyt. Gorzej natomiast sprawdzają się w przypadku dużej potliwości dłoni. Magnezja jest zazwyczaj lepszym rozwiązaniem dla osób początkujących, ale zostawia biały ślad na dłoniach, a podczas intensywnego treningu może się wykruszać i opadać, co wywołuje dyskomfort, szczególnie podczas wykonywania pozycji odwróconych. Oczywiście użycie odpowiedniej, nie za dużej ilości preparatu, pomaga skutecznie ograniczyć ten problem.
Magnezja i gripy - rodzaje
Magnezja w proszku lub bryłkach
Stosowana głównie w sportach wspinaczkowych. Dzięki swojej formie bardzo szybko i łatwo można ją nałożyć. Przy wykorzystaniu magnezji w proszku istnieje większe niż w innych przypadkach ryzyko rozsypania cennej zawartości. Dodatkowym minusem przy stosowaniu tej formy magnezji w sportach aerial są ślady pozostawiane dookoła miejsca użycia, ponieważ przy bardziej dynamicznym “zaczerpnięciu” środka z pojemnika, magnezja może się unieść w powietrze i osiąść na podłodze oraz sprzęcie dookoła.
Magnezja w kostce
Nie powoduje efektu proszku unoszącego się w trakcie sięgania do woreczka i jest łatwiejsza w transporcie. Stosowana zazwyczaj przy sportach walki i na siłowniach.
Magnezja w płynie
Najpopularniejsza forma magnezji używana przez sportowców arial. Zapobiega dużemu brudzeniu i bardzo dobrze sprawdza się u osób początkujących. Ma wygodną do przenoszenia formę, co sprzyja częstemu zabieraniu jej na trening.
Hand Grip
Gripy są kojarzone głównie z pole dance, przez co przy zapytaniach w Google bardzo często widzimy dopiski hand grip pole dance. Należy jednak podkreślić, że równie dobrze sprawdzają się one także przy akrobacjach na kole czy trapezie. Hand gripy są delikatniejsze dla skóry, bo zawierają głównie przyjazne dla skóry składniki.
Gripy różnią się między sobą konsystencją i składem. Mamy gripy płynne i żelowe. Do podstawy alkohol + krzemionka dodawane są także substancje pomocnicze, różne w zależności od producenta.