Flying Rose

| Piłki do ćwiczeń

Chociaż dzisiaj piłka do ćwiczeń znajduje się w standardowym wyposażeniu klubu fitness, jej początki są związane przede wszystkim z rehabilitacją. To przyrząd, który pomagał w pracy fizjoterapeutów i używany był głównie do ćwiczeń o charakterze zdrowotnym. Dziś jego wykorzystanie jest znacznie szersze. Piłka gimnastyczna lub rehabilitacyjna, czyli piłka do ćwiczeń właśnie, może być wykorzystywana z myślą o treningach ogólnorozwojowych. Znajduje swoje zastosowanie w ćwiczeniach pilatesu, aeorobiku, stretchingu czy TBC. Pomaga wielu ludziom w pracy, zastępując krzesło biurowe. Poprawia równowagę i koordynację ruchową, odciąża kręgosłup. Użyta na treningu może aktywizować mięśnie posturalne, zwiększać wytrzymałość i korygować wady postawy. 

Ze względu na efekty używania piłki poleca się ją zwłaszcza ludziom prowadzącym siedzący tryb życia, mało aktywnym, borykającym się z bólami kręgosłupa.

Jak dobrać rozmiar piłki do ćwiczeń?

Piłka do ćwiczeń powinna być dobrana do wzrostu i wagi użytkownika. Uniwersalna zasada mówi: im jesteśmy wyżsi, tym piłka powinna być większa. Ogólne wytyczne wyglądają następująco:

  • 140-150 cm – piłka o rozmiarze 45 cm
  • 151-165 cm – piłka o rozmiarze 55 cm
  • 166-175 cm – piłka o rozmiarze 65 cm
  • 176-190 cm – piłka o rozmiarze 75 cm
  • 191 cm i więcej – 85 cm

Natomiast jeśli chodzi o wagę użytkownika, to zasada jest podobna. Im wyższa waga, tym większa powinna być piłka. Na szczególnej uwadze powinny mieć to osoby z nadwagą lub otyłe.

Jak sprawdzić, czy piłka została odpowiednio dobrana? Wystarczy, że usiądziesz na piłce. Jeśli kąt między tułowiem, udami i kolanami wynosi 90 stopni lub odrobinę więcej, piłka do ćwiczeń została dobrze dobrana. Jeśli jest to mniej niż 90 stopni lub dużo więcej, warto wybrać inny rozmiar.

Materiał piłki

Piłka do ćwiczeń będzie poddawana dużym obciążeniom, dlatego musi być uszyta z wytrzymałego i elastycznego materiału. Ważne też, by było to tworzywo antypoślizgowe, o dobrej przyczepności. Nie musisz jednak daleko szukać, bo na treningu świetnie sprawdza się klasyczna piłka z PVC. Są to modele najbardziej popularne.

Rodzaje piłek do ćwiczeń

Istnieją różne piłki do ćwiczeń. Najbardziej popularny model to klasyczna piłka gimnastyczna do ćwiczeń fitness. Jest wyjątkowo uniwersalna, idealna także do celów rehabilitacyjnych. Spotkać można się również z półpiłkami, czyli modelami w kształcie połówki kuli. Służą przede wszystkim do ćwiczeń stabilizacyjnych, często mają dodatkowe uchwyty. Poza tym na rynku istnieją także piłki owalne, piłki wypełnione wodą oraz piłki do masażu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium