Flying Rose
Opcje przeglądania
Kategorie
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Kettlebell, czyli potocznie kettle, to rodzaj odważników kulowych. Służą do wykonywania rozmaitych ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie i poprawiają koordynację. Ich sposób działania jest podobny do innych obciążeń, np. hantli lub sztang, jednak ze względu na swój unikalny kształt (kuli z uchwytem) wymuszają na mięśniach nieco inną pracę. Kettle mają bowiem przesunięty środek ciężkości, zatem ćwiczenie z nimi wymaga stałego utrzymywania balansu. Angażuje to wiele partii mięśni naraz, również mięśnie głębokie. Wielu doświadczonych sportowców uważa, że z tego powodu kettlebell daje szybsze efekty od pracy z hantlami. A jakie rezultaty to są? Należy spodziewać się wzmocnienia mięśni, wymodelowania sylwetki i ogólnej poprawy kondycji.

Kettle wykorzystuje się najczęściej do pracy nad mięśniami nóg i pośladków oraz rąk i barków. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że jako przyrządy do ćwiczeń mają wyjątkowo długą historię, bo sięgającą aż starożytnej Grecji! Dzisiaj wykorzystywane są przede wszystkim na siłowniach i salach fitness.

Jaki ciężar kettli wybrać?

Kettle należy dobrać do swoich możliwości i planów treningowych. Specjaliści radzą jednak, aby swoją przygodę z takimi obciążeniami zaczynać od co najmniej 8 kg. Ciało bardzo szybko przyzwyczaja się do mniejszych ciężarów, zatem zakup ich nie zawsze ma sens. Z drugiej jednak strony istnieją też osoby, które wykorzystują lżejsze kettle np. do ćwiczeń fitness, które mają budować głównie wytrzymałość, ale już niekoniecznie masę mięśniową. Należy więc zastanowić się, jak planujesz użyć kettli i czego od nich oczekujesz.

W miarę robienia postępów kettle warto wymieniać na cięższe. Pamiętaj tylko, by obciążenie zwiększać stopniowo.

Kettle żeliwne, bitumiczne czy ogumowane?

Na rynku można znaleźć kettle wykonane z różnych materiałów. Za najbardziej wytrzymałe uchodzą modele żeliwne, które są praktycznie nie do zdarcia. Są jednak dość drogie i mogą być mało praktyczne, jeśli producent nie zabezpieczył ich dodatkową powłoką np. z gumy lub winylu. Ogumowane kettle chronią przed zniszczeniami np. na wypadek wypadnięcia kettla z ręki. Mają też większą przyczepność do dłoni niż modele bez dodatkowej powłoki.


Dużą popularnością cieszą się również kettle bitumiczne, czyli wypełnione mieszanką kruszywa, lepiszcza i specjalnego wypełniacza. Są nieco większe od żeliwnych modeli, ale też tańsze i w pewnym stopniu bezpieczniejsze. Ich niekontrolowany upadek niesie mniejsze ryzyko ze względu na plastikową obudowę, która amortyzuje uderzenie. Nie jest to jednak materiał trwały. Kettle bitumiczne zużywają się więc stosunkowo szybko w porównaniu do żeliwnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium