Flying Rose
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Joga znana jest z tego, że wymaga dużej elastyczności. Wiele osób obawia się zatem, że nie są wystarczająco rozciągnięci, by próbować niektórych asan. Należy jednak pamiętać, że istnieje przecież skuteczna pomoc, dzięki której wykonanie nawet trudnych pozycji staje się możliwe – jest nim pasek do jogi. Używając paska, możemy pomóc sobie w skłonach, skrętach i innych asanach, które wymagają dużego rozciągnięcia i mobilności. Wystarczy odpowiednio zaczepić pasek np. o stopę czy nogę, a następnie wykonać pozycję, traktując pasek jako rodzaj przedłużenia ręki, kręgosłupa itd. W ten sposób można wykonać nawet te asany, które teoretycznie nie są w naszym zasięgu. Poza tym pasek do jogi to też niezbędna pomoc w porządnym rozciągnięciu mięśni kulszowo-goleniowych. Sprawdza się zwłaszcza w supta virasanie, supta baddha konasanie i supta padangusthasanie.

Czy pasek do jogi można zastąpić innym materiałem?

Osobom początkującym intuicyjnie wydaje się, że pasek do jogi można zastąpić innym materiałem np. szalikiem, paskiem od spodni lub chustą. Takie praktyki są oczywiście możliwe, ale należy pamiętać, że nie są to profesjonalne rozwiązania. Paski do jogi mają właściwości stabilizujące i odpowiednią, minimalną rozciągliwość. Dodatkowo są wyposażone w specjalny regulator, dzięki czemu można je wykorzystać w wielu wariantach asan. Chusta, szalik i inne materiały “zachowują się” zupełnie inaczej, kiedy są naciągnięte. Wiele z nich nie stanowi żadnego wsparcia i nie zwiększy komfortu ćwiczenia. Mogą się też ślizgać, przez co trudno będzie utrzymać prawidłową pozycję. Zdecydowanie odradzamy zastępowanie pasków do jogi innymi materiałami. 

Czy trzeba mieć pasek do jogi?

Istnieje wiele akcesoriów do jogi: kostki, koce, pianki, koła… Pasek do jogi to tylko jeden z nich. Nie jest koniecznością, jak np. mata, ale posiadanie go może znacząco zwiększyć komfort podczas praktyki. Paski poleca się zwłaszcza osobom początkującym, które nie są jeszcze rozciągnięte i mają problem z wykonaniem pogłębionych asan. 

Zdaniem doświadczonych joginów na początek warto wyposażyć się w matę, dwie kostki i pasek właśnie. To idealny zestaw na start przygody z jogą.

Jaki pasek wybrać?

Paski różnią się długością oraz szerokością. Wąskie polecane są osobom, które mają drobne dłonie, natomiast szerokie tym z dużymi dłońmi.  Długość modelu należy zaś dobrać do wzrostu. Za optymalną uznaje się 3 m.

Nieodpowiednio dobrany pasek może się wrzynać w skórę lub sprawiać problemy w prawidłowym utrzymaniu go.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium