Flying Rose
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Dysk sensoryczny, znany również jako poduszka sensomotoryczna i air dysk, to przyrząd służący do pracy nad równowagą i koordynacją ruchową. Ma szerokie zastosowanie na treningach wzmacniających, np. jako zamiennik dla półpiłek (BOSU), a także w rehabilitacji i refleksoterapii. Dysk sensoryczny pomaga w korekcji wad postawy, może służyć jako masażer do stóp, pobudza krążenie krwi, zmniejsza napięcie mięśniowe i sprawdza się w leczeniu płaskostopia oraz koślawości kończyn. Można na nim siedzieć, stać, klęczeć, unosić go i leżeć na nim. Jest zatem przyrządem dość uniwersalnym, umożliwiającym pracę nad różnymi częściami ciała i problemami. 

Dyski są polecane przede wszystkim osobom mało aktywnym, które dużo siedzą i borykają się z różnego rodzaju bólami, zwłaszcza z bólami kręgosłupa. Możne je wykorzystać nawet jako poduszkę na fotel biurowy, w ten sposób zmuszając ciało do “aktywnego” siedzenia i utrzymywania odpowiedniej pozycji.

Rodzaje dysków sensorycznych

Dysk sensoryczny może być mały lub duży, gładki lub z wypustkami. Każdy ma nieco inne zastosowanie, dlatego przed wyborem dysku warto sprawdzić, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb danego użytkownika. 

Dysk zakupiony typowo do siedzenia i ćwiczeń powinien być większy, dopasowany do rozmiarów siedziska i przyszłego właściciela. Innymi słowy, powinno się na nim wygodnie siedzieć. Mniejsze modele polecane są dzieciom oraz do użytku jako podkładka lędźwiowa pod plecy. Osoby, które oczekują od dysku właściwości masujących, powinny wybrać modele z wypustkami. Natomiast te, którym zależy jedynie na pracy nad stabilizacją, powinny wybrać modele gładkie.

Warto również wspomnieć, że każdy dysk ma dwie strony. Jedną gładką, z antypoślizgowym wykończeniem i drugą wypukłą, miękką. Ćwiczyć należy na stronie wypukłej.

Ćwiczenia z dyskami sensorycznymi

Dysk sensoryczny można wykorzystać na wiele sposobów. Fizjoterapeuci polecają szczególnie ten najprostszy, czyli wykorzystanie jako poduszkę. Taki sposób użycia może być bardzo skuteczny w przypadku osób siedzących za biurkiem. Poza tym dysk może służyć również jak półpiłka – wystarczy na nim stanąć, aby zaangażować mięśnie głębokie i zmusić ciało do pracy nad balansem. Na dyskach można również klęczeć, robić przysiady, stać na jednej nodze i wznosić drugą, skakać. Tak naprawdę sposób wykorzystania dysku jest ograniczony jedynie naszą wyobraźnią i stopniem zaawansowania. W poszukiwaniu inspiracji warto więc sprawdzić darmowe treningi dostępne np. na YouTube.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium